Czym są samozamykacze do drzwi? Gdzie się je najczęściej stosuje?

Samozamykacz do drzwi to nic innego jak element montowany na drzwiach połączony z futryną, który ma za zadanie samodzielnie zamknąć je po ich otwarciu. Ze względu na różne rodzaje drzwi stosuje się odpowiednio dobrane modele samozamykaczy. Większość z nich można regulować i dostosowywać siłę zamykania. Samozamykacze do drzwi działają na zasadzie naprężania sprężyny podczas otwierania drzwi, a w wyniku jej rozprężania same się zamykają.

Rodzaje samozamykaczy do drzwi zewnętrznych dostępnych na rynku

Popularna i nowoczesna propozycja samozamykacza do drzwi to model wpuszczany w podłogę. Jak sama nazwa wskazuje, jego montaż przeprowadzany jest głównie pod powierzchnią, dlatego cała konstrukcja jest prawie niewidoczna dla użytkowników. Można zauważyć go dopiero, gdy drzwi są otwarte. Spotkamy je w szklanych drzwiach jednoskrzydłowych, bądź dwuskrzydłowych. Tak samo jak w przypadku innych modeli, również i tutaj jest funkcja regulowania szybkości i siły zamykania.

Drugim znanym modelem jest samozamykacz ukryty. Przeznaczony jest dla drzwi jednoskrzydłowych, montuje się go wewnątrz skrzydła drzwiowego, a szynę mocuje do ościeżnicy. Samozamykacze nie są widoczne na zewnątrz, co nadaje drzwiom bardziej estetyczny wygląd. Są one szczególnie popularne w nowoczesnych projektach, gdzie ważna jest prostota i minimalizm. Montaż wymaga odpowiedniej ramy drzwi oraz grubości skrzydła, co trzeba wziąć pod uwagę w opracowaniu kosztorysu danej realizacji.

Nawierzchniowe samozamykacze mogą występować w wersji z ramieniem i szyną. Są to jedne z najbardziej znanych rozwiązań do automatycznego zamykania drzwi. Samozamykacz nawierzchniowy montowany na skrzydle drzwiowe, jest wyposażony w regulację siły zamykania, dzięki czemu można dostosować jego działanie do różnych typów drzwi.

Nawierzchniowy samozamykacz z blokadą – jak działa? Wersje z dostępną blokadą pozwalają na pozostawienie drzwi w pozycji stale otwartej. Wystarczy jedynie otworzyć drzwi maksymalnie, a drzwi nie zamkną się póki nie włożymy dodatkowej siły, by samemu je pchnąć. Wbudowana kulka blokady skutecznie będzie zatrzymywać samozamykacz.

Jaki samozamykacz do drzwi zewnętrznych wybrać?

Jeśli chcesz kupić i zamontować samozamykacz do drzwi - najważniejsze aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę to przede wszystkim rodzaj drzwi. To, z jakiego materiału są wykonane, przekłada się na ich masę. Równie ważne są funkcje regulacji w systemie zamykania takie jak szybkość, siła, prędkość zatrzaskiwania, możliwość ograniczenia maksymalnego otwarcia. Te wszystkie aspekty powinny być dostosowane do wygody użytkowania przez klientów czy mieszkańców bloku.

Jakie są zalety montowania samozamykaczy w drzwiach?

Ogromnym plusem samozamykaczy do drzwi jest oczywiście komfort użytkowania drzwi w publicznych miejscach, lokalach użytkowych czy sklepach. Nie trzeba nieustannie pilnować, aby były one zamknięte. Co za tym idzie, kolejną zaletą jest możliwość utrzymania pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczenia czy budynku. Jest to bardzo ważne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych.

Równie istotne jest bezpieczeństwo. Gdy drzwi same się zamykają po wyjściu z bloku, zmniejsza się ryzyko wejścia obcych ludzi do budynku. Jeśli zastanawiają się Państwo jak zamontować samozamykacz do drzwi, to kupując odpowiedni model u nas, znajdziemy przy nim szczegółową instrukcję montażu. Jeśli natomiast chcą Państwo zgłębić więcej tajników samozamykaczy - zapraszamy do przeczytania jeszcze jednego artykułu poświęconego wyłącznie im. W sklepie posiadamy także inne okucia budowlane, które ułatwią przemieszczanie się w budynkach i w obrębie jego posesji.

Wstecz