Poznaj tajniki dbania o okucia drzwiowe

Jak bardzo byśmy chcieli, tak trudno komukolwiek zagwarantować, by mechaniczne części nigdy nie ulegały niszczeniu. Zużywanie jest naturalną konsekwencją użytkowania, nawet jeśli są elementy mechanizmu są wykonane z bardzo trwałego materiału. Warto od pierwszych chwil po zakupie zamka dbać o mechanizm, bo im dłużej z tym zwlekamy z konserwacją tym ciężej będzie naprostować ewentualne problemy, które prędzej czy później się pojawią. Jednak tutaj z pomocą przychodzą różne preparaty, które mogą wspomóc dbanie o wkładki i przedłużenie ich życia.

 

Czy domowe sposoby mogą być skuteczne na zacinające się wkładki do drzwi?

Jeśli twoja wkładka drzwiowa zacina się może to oznaczać, że jej wnętrze zostało zakurzone i znajduje się w nim sporo ciał stałych, które utrudniają penetracje klucza. Poza tym najbardziej podstawowym problemem, możemy wyszczególnić brak wbudowanej odporności na korozję wkładek, która przyczynia się do niewypierania wody i rdzewnienia istotnych elementów mechanizmu. Warto też obadać czy klucz nie został wygięty lub wyszczerbiony w istotnym miejscu. W szczególności powinniśmy też zwrócić uwagę na klucze nawiercane, które w swoich wrąbkach mogą zbierać paprochy na przykład z kieszeni spodni. Bardzo często pomijamy ten prozaiczny etap czyszczenia klucza i z góry spisujemy cały zamek na straty. Tym samym działaniem możemy szybko przywrócić do działania cały bębenek. Zatem taki domowy sposób na odnowienie zamka do drzwi będzie czymś wskazanym.
 

Odkryj w jakie preparaty warto zainwestować przy konserwacji wkładek

Inaczej wygląda to w przypadku smarowania wkładki podstawowymi olejami czy smarami z naszej skrzynki narzędziowej. Nie każdy z nich będzie miał dobry wpływ na faktyczne wydłużenie życia wkładek - często dają one tylko chwilową, względną poprawę działania, ale nie wyczyszczą wewnętrznych zabrudzeń. W dodatku ten sam olej okleja potem klucz, do którego lgną kolejne drobinki.

 

Na rynku możemy znaleźć liczne profesjonalne preparaty do czyszczenia i konserwacji wkładek, ale któremu warto zaufać?
 

Brunox Top-Lock Spray - czyści otwór, smaruje i prewencyjnie zabezpiecza. Co istotniejsze - nie jest produktem przeznaczonym tylko do wkładek. Sprawdzi się także do różnych metalowych elementów ruchomych, takich jak: zamki, kłódki, siłowniki, prowadnice. Dlatego tak istotny jest fakt, iż jest obojętny na tworzywa gumowe, lakier czy drewno. Tworzy warstwę, której zadaniem jest wypieranie wody, by zapobiec korozji. Smarowanie wkładki zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem mrozu, więc sprawdzi się tym bardziej w bramach i furtkach, które w żaden sposób nie są osłonięte przed śniegiem czy deszczem. W zależności od stopnia eksploatacji mechanizmu producent zaleca stosowanie sprayu od 4 do 12 razy w roku, co udowodnia, że pielęgnacja wkładki nie musi być koszmarem. Dostępny jest w różnych pojemnościach, które pozwalają nie tylko na testowanie, ale i wygodną aplikację.
 

 


Smar teflonowy suchy BEKO PTFE - tak samo jak jego poprzednik czyści i nie wymywa odżywczej warstwy smarującej. Odporny na H2O, nie zawiera szkodliwych olejów, silikonu. Działa także w temperaturze +250°C. Jest na tyle lekki i skuteczny, że z powodzeniem można go używać w zamkach i wkładkach. Spora, wydajna puszka wystarczy nam na bardzo długo. Suchy smar został skonstruowany w taki sposóby by nie wabić zanieczyszczeń z powietrza. Chroni także przed ścieraniem, a przy okazji usuwa piszczenie elementów.
 

 

Czasem taki preparat do wkładek wystarczy by odbudować mechanizm, jednak w ekstremalnych warunkach, gdy już nie pomaga nic należy wymienić wkładkę. Dlatego jeżeli poszukujesz nowego cylindra zamykającego drzwi, ale nie wiesz jak się za to zabrać to tutaj znajdziesz kompleksowy poradnik, który wskaże Ci jak zdemonotwać wkładkę, dobrać prawidłowy rozmiar i czym kierować się w przy zakupie nowej sztuki.  


Zobacz nasze wkładki >>

Zobacz nasze smary i oleje >>

Wstecz