Szukasz odpowiedniego zabezpieczenia drzwi wejściowych? Nie wiesz, co to jest zamek wielozastawkowy lub wielopunktowy? Odpowiedzi na te pytania są ważne, zwłaszcza gdy chcesz znaleźć najlepszą polisę antywłamaniową. Co warto wiedzieć o zamkach, które mają chronić Twoich bliskich i cały dobytek?
Różne rodzaje zamków
Większość firm ubezpieczeniowych wymaga od właścicieli mieszkań, domów lub lokali użytkowych zainstalowania co najmniej dwóch zamków wielozastawkowych, lub jednego zamku wielopunktowego. Zamki mechaniczne, zarówno wielozastawkowe, jak i wielopunktowe, to klasyczne wersje, które otwierają się po przekręceniu klucza we wkładce. Są jednak pewne różnice w budowie powyższych produktów.
Zamek wielopunktowy – co to jest?
Zamki wielopunktowe montuje się w drzwiach zewnętrznych. Cały mechanizm składa się z kilku zamków, przy czym główny z nich znajduje się w centralnej części skrzydła. Takich punktów zabezpieczających może być 3 lub 4. Najbezpieczniejszą ochronę przeciwwłamaniową zapewniają modele z większą liczbą zamków (np. z czterema). Im więcej punktów ryglujących tym trudniej sforsować takie drzwi. Ponadto korzystnie wpływa na stabilność drzwi, znacznie ją poprawiając. Możesz się spotkać również z określeniem zamek listwowy, ale nie przejmuj się, bowiem to jest zamienna nazwa zamku wielopunktowego.
Zamki do drzwi tego typu składają się z:
- rygli (im jest ich więcej, tym lepsze są zabezpieczenia),
- bębenka, czyli wkładki do drzwi,
- zapadki wprawiającej rygle w ruch.
Powyższe elementy znajdują się w specjalnych puszkach, które montuje się w skrzydłach drzwi zewnętrznych. W związku z tym, że są to modele listwowe, do ich otwierania służy najczęściej jeden klucz, który wprowadza się do wkładki bębenkowej.
Zamek wielozastawkowy - co to jest?
Wiesz już, co to jest zamek wielopunktowy. Czym wyróżnia się model wielozastawkowy? Jest to każdy produkt wyposażony w co najmniej dwie zastawki. Jak rozpoznać zamek wielozastawkowy? W tym wypadku warto przyjrzeć się kluczom otwierającym dany model. Liczbę zastawek można z łatwością określić na podstawie liczby nacięć profilowanych znajdujących się na kluczach. Przy zamkach wielozastawkowych klucze mają więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu.
Kiedy warto zastosować zamki wielopunktowe, a kiedy wielozastawkowe?
Aby zapewnić maksymalną ochronę nieruchomości, warto wybrać zamki wielopunktowe ze specjalnym certyfikatem potwierdzającym wysoką odporność na manipulację. Takie modele sprawdzą się w drzwiach zewnętrznych domów i obiektów użyteczności publicznej, ponieważ są odporne na zmienne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie tylko właściciele domów zwracają uwagę na zamki. Jest to kwestia ważna także z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej. Im lepsze zabezpieczenia, tym łatwiej negocjować obniżenie stawki za polisę. Dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jako jeden z podstawowych wymogów podają zabezpieczenie domu zamku z atestem.
Czy w takim razie zamki wielozastawkowe też będą dobrym rozwiązaniem? Są to modele, które najczęściej nie posiadają certyfikatów. Ich prosta budowa sprawia, że lepiej je wybrać do innych drzwi lub wyposażyć drzwi zewnętrze w dwa zamki wielozastawkowe. Dzięki temu podwyższysz stopień bezpieczeństwa.
Zamki do drzwi wejściowych – podsumowanie
Drzwi wejściowe pełnią wiele funkcji. Są nie tylko elementem ozdobnym, lecz także zabezpieczającym. Jednak aby mogły w stu procentach chronić dobytek, konieczne jest zamontowanie odpowiednich zamków. Jeśli zatem szukasz odpowiedniego modelu, zapoznaj się z parametrami podanymi przez producenta. Zamki muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. To najważniejsza zasada, jaką musisz się kierować, gdy kupujesz profesjonalne okucia budowlane.
Wstecz